J s e m    t ě h o t n á ?

 

Jaká je pravděpodobnost otěhotnění?

Největší pravděpodobnost otěhotnění je zpravidla uprostřed cyklu. Vzhledem k tomu, že každá žena je originál, má i originálně nastaveny plodné dny. Proto lze otěhotnět i v tak málo pravděpodobné dny jako je začátek menstruace. Žádná antikoncepční metoda není stoprocentní. Pokud se tedy rozhodneš sexuálně žít, měla by jsi počítat i s možností otěhotnění. Otěhotnění je individuální, tak jako jsme my sami originální a proto by se k sexualitě mělo přistupovat s láskou k druhému a se zodpovědností (nejen s antikoncepcí).

Příznaky těhotenství

Každá žena a každé těhotenství je jiné. To platí jak o začátku těhotenství, tak v celém jeho průběhu.
Dívku či ženu většinou napadne, že by mohla být těhotná v případě, že se nedostaví menstruace. Někdy i dříve, pokud má strach po pohlavním styku, který se vymkl lidské kontrole. S počátkem těhotenství se také pojí změny nálad a neustálá únava, což je způsobeno hormonálními výkyvy, které se v těle budoucí maminky dějí. Běžné jsou také nevolností či nechutenství, zvýšená citlivost na pachy. Gravidní ženy mají také citlivější prsy. Nejsou však vyjímkou ženy, které nemají žádný z těchto průvodních příznaků a dokonce i perioda se dostává v pravidelných termínech.

Pokud máte "podezření" na těhotenství

Můžete si koupit běžně volně prodejný těhotenský test (lékárny a některé drogerie či hypermarkety).

Spolehlivost těhotenských testů

Těhotenských testů na trhu je dnes mnoho a jsou vcelku dost spolehlivé a je jedno, zda si koupíte test za pár desítek korun, nebo investujete-li do něj stovky. Většinou se liší příslušenstvím, nikoliv však průkazností gravidity. Občas, není to příliš často, testy selžou. Důvodem nesprávného výsledku může být i užívání některých léků, které navozují falešnou pozitivu, ale pokud test děláte příliš brzy, je možná i falešná negativa.
Někteří výrobci garantují spolehlivý výsledek už několik dní po případném oplodnění. Negativní výsledek, který vám vyjde dříve než 14 dní po možném početí, nepokládejte za spolehlivý.

Princip těhotenstkého testu spočívá v rozpoznání tvz. lidského hormonu v těle. Tento hormon se nazývá choriogonodotropin a nalezneme jej v moči nebo v krvi. Nejjednoduší způsob se osvědčil v rozpoznání tohoto hormonu v moči. Celý test tedy spočívá v tom, že testovaná žena načůrá na test a ten zhruba po třech až pěti minutách ukáže výsledek. Postupujte podle rad na příbalovém letáku a prakticky nemůžete udělat chybu. Test vám ukáže zda je funkční a vyhodnotí přítomnost těhotenského hormonu v těle testované ženy.

Menstruace nemá na výsledek vliv .

Jak nejspolehlivěji zjistit těhotenství?

Zajdi za svým gynekologem. Jedině tam dostaneš spolehlivou odpověď na to, zda čekáte miminko. Běžně se předem ptají, zda vyšel pozitivně těhotenský test a kdy začala poslední menstruace.

Kdy lze spolehlivě určit těhotenství?

Pomocí těhotenského testu spolehlivý výsledek odhalíš 14.den po možném početí.

Lékař pomocí ultrazvuku zjistí těhotenství v 5. týdnu těhotenství (tedy 3 týdny po oplodnění), pomocí běžného vyšetření (pohmatem) o dva týdny později (7.týden těhotenství). Nejdříve se těhotenství zjistí vyšetřením krve a to již ve druhém týdnu po oplodnění (provádí gynekolog).