Bezplatná linka pomoci

800 108 000

Jsem v tom! Co teď?

Počátek těhotenství je provázen emocemi. Ne vždy jsou pouze pozitivní, ne vždy je to jen velká radost. Těhotenství je i pro ženy, které miminko plánují období různých starostí o budoucnost (i u těch, které nejsou ve svízelné situaci). Pomineme v tomto článku věk i konkrétní okolnosti. Každá z nás je jiná a žije a vyrůstá v jiných podmínkách. Je tedy jedno, zda je ti teprve 14 let nebo již 45 let. Pokud jsi zkrátka ženou, kterou toto zjištění (nemile) překvapilo a hledáš odpověď na otázku, co bys měla teď dělat, pokusím se v následujících větách popsat možnosti, které dnes jsou a které ti, doufám, pomohou ke správnému rozhodnutí.

První, je možnost interrupce - tedy umělé ukončení těhotenství. V praxi to znamená, že bude ukončen život tvému dítěti. Možná si oddechneš. Problém, který tě tížil bude rychle vyřešen. Stačí zajít ke gynekologovi, zažádat a dle objednání přijít na kliniku, kde se v plném spánku zbavíš svého potomka. Toto rozhodnutí má svá rizika a ty je třeba zvážit.

Komplikace:
- komplikace spojené s anestézií 
- komplikace při výkonu: krvácení, poranění dělohy (může vést až k nutnému odstranění dělohy) 
- komplikace po výkonu: krvácení, infekce, neúspěch zákroku a přetrvávání těhotenství 

Následky:
Výkon či jeho komplikace mohou vést k následným psychickým poruchám, neschopnosti otěhotnět či těhotenství donosit. Některé komplikace mohou vyžadovat další operační zákroky.
 

Druhou možností je darovat dítěti život. Nejjednodušší a nejběžnější je pak postup děťátko si ponechat. Pokud je však situace taková, že si to maminka neumí představit (z ekonomických, existenčních či ryze osobních důvodů) může děťátko darovat jiným rodičům. Varianty darování děťátka jsou v podstatě tři, ponechání dítěte v porodnici (předem se vyplňují potřebné administrativní doklady), pozdější odložení (anonymní) do babyboxu nebo (podle mě nejlepší) přímá adopce.

Pokud jsi rozhodnutá ve svém srdci pro druhou možnost (darovat dítěti život), ale nacházíš se v těžké situaci, existují organizace i jednotlivci, kteří tobě i děťátku s láskou pomohou.

Rozhodnutí o životě dítětě je těžké břemeno, které je na těhotnou ženu kladeno v době, kdy její tělo prochází velkými hormonálními změnami, kdy žena samu sebe nepoznává, je přecitlivělá, plačtivá, emocemi přetéká (včetně strachu, lítostivosti a jiných emocí). Právě tyto okolnosti častou vedou k tomu, že se žena se svou situací nesvěří do rukou lidí, kteří k ní zaujmou postoj jaký skutečně potřebuje - podporu, ať se rozhodne jakkoli. Pokud se žena svěří muži, který dítě odmítá, často skončí žena na potratové klinice aniž by sama chtěla. To je jeden z příkladů, kdy žena souhlasí s rozsudkem, který nevynesla. Také mnohdy rodiče, kteří by raději viděli dceru na studiích ji zkazí život tím, že ji dotlačí (často skrytě) k interrupci. Mnohdy jen tím, že se dopředu starají o antikoncepci a opakují, že nejdůležitější je, aby udělala školu. Taková dívka má pak strach se rodičům svěřit a mnohdy je vystavena nesouhlasu plného emocí, kdy rodiče nepřemýšlí nad dobrem pro svou dceru z jejího pohledu, ale z pohledu jak nám káže dnešní konzumní společnost, ve které zoufale chybí bezpodmínečná láska. Také "boj o čas" je problematický. Žena, která neplánovaně otěhotní má strach z budoucnosti a k tomu see ocitá v časovém presu, neboť interrupce je legální (na pouhou žádost ženy) do 12. týdne těhotenství (miniinterupce do 8.týdne těhotenství). Potom již pouze ze zdravotních důvodů.

Milé ženy, ať už je vaše těhotenství jakkoli těžké a vaše situace skutečně nezvladatelná, věřte, že vše má své řešení a interrupce by mělo být to poslední o čem matka nenarozeného dítěte uvažuje. Na těchto stránkách naleznete různé informace o organizacích, které se zabívají pomocí těhotným ženám v těžké životní situaci a také odpovědi na nejběžnější otázky či důvody k interrupci. Přeji nám všem vždy jen správná rozhodnutí.